زمان گذشت و ساعت چهار بار نواخت. . . .

مطالب مرتبط

11 پاسخ

  1. دوستان خسته نباشید. فکر می‌کنم این پادکست‌ها ـ دست‌کم در ایران ـ جامع‌ترین تحلیل برای بررسیِ اکثرِ ویژگی‌های جشنواره‌ی کن در همه‌ی ادوارِ آن بوده. شاید یک‌بار برای همیشه لازم بود درباره‌ی جهت‌گیری‌ها، سیاست و رویکردهای کلی چنین رویداد مهمی بحث شود و تاثیرِ آن روی روند فیلمسازی بسیاری از فیلمسازهای برخی کشورها، و حتی نحوه‌ی جهت‌گیری‌های آتیِ خودِ جشنواره مشخص شود. فکر می‌کنم مجموعه‌ی این سه گفت‎وگوی جذاب و پر جزئیات برای همه‌ی ما مخاطبانی که در فضای جشنواره نبوده‌ایم یک پیامِ مشترک و تا اندازه‌ای روشن داشت و آن این‌که اکستریم‌ها تا حد زیادی، ویژگیِ همه‌ی جشنواره‌هاست و نه فقط کن. شاید شدت و ضعف داشته باشد ولی هر جشنواره‌ای منتقد/تماشاگرِ ذوق‌زده‌ یا خسته و بی‌حوصله یا به‌وجد آمده‌ای دارد که حاصلِ جمع این احوالاتِ او در طولِ جشنواره می‌شود قضاوت یا نقد و گزارش یا جدول ارزشگذاری و ستاره‌هایی که بی‌شک اگر در فضای غیرِ جشنواره‌ای و متفاوتی بود لحن و نگاه دیگری را عرضه می‌کرد. آن “تست زدن منتقد از خود”ی که وحدانیِ عزیز اشاره کرد شاید مهم‌ترین دست‌آوردِ شخصیِ یک مخاطبِ حرفه‌ای جشنواره از کلِ این کارناوالِ جذاب و رویدادهای مشابه باشد وگرنه همه‌ی جشنواره‌ها علنی یا غیرعلنی سفارش می‌دهند و جهت‌گیری‌های آشکار یا پنهانِ سیاسی جزء جدانشدنیِ آن‌هاست و سمت‌وسوی جوایزشان تقریباً از همان ابتدا قابل حس زدن است و…
    شخصاً دلم می‌خواست در پایان گفت‌وگوی تحلیلی و مفصل و پرجزئیاتی از دو سه فیلم مهم جشنواره می‌داشتید. در هر صورت عالی بود.

    1. فرزاد جان خوشحالم خوش‌ات آمد و درضمن من اصرار داشتم که در مورد فیلم‌ها وارد جزییات نشویم تا چیزی از فیلم‌ها لو نرود. ممنون

    2. فرزاد عزیز خیلی ممنونم از این‌که وقت گذاشتید و گوش دادید و این‌طور دقیق برای ما نوشتید. برای من باعث افتخار است که پادکست‌ها نظر شما را جلب کرده است.

  2. فکر میکنم اگر در هیات داوران یا انتخاب فقط منتقدان حضور داشتند این مشکلات کمتر بود. بلاخره هنرپیشه ها یا کارگردان معروف شاید مثل یک منتقد بر سینما و تاریخ سینما احاطه نداشته باشند.

  3. بسیار خوب و دقیق، چنین بحث کارشناسانه‌ای از جانب دو حاضر و ناظر در کن به نظرم بسیار الزامی بود و این رو در حین جشنواره با آقای وحدانی درمیون گذاشتم. به نظرم شکل گزارش‌گونه و تحلیلی توامان در قالب پادکست جذابترین فرمت است. اگر بناست چنین پادکست‌هایی به مناسبت‌های دیگری یا همزمان با رویدادهای مهم دیگر این چنینی ادامه یابد پیشنهادم بخش مجزایی به نام پادکست در سایت و یا انتشار پادکست‌ها در اپلیکیشن‌های صوتی رایج این روزهاست که امکان بیشتری برای شنیده شدن می‌دهد.

  4. ایده‌ی پارکست‌ها عالیه. می‌شه همین طور که کارهای خونه را می‌کنیم به صحبت‌های شما گوش بدیم 🙂

You cannot copy content of this page