زمان گذشت و ساعت چهار بار نواخت. . . .

جدول ارزش‌گذاری فیلم‌های خارجی سال

ستاره‌ها از پنج

 

چند توضیح:

 • این جدول به‌مرور کامل‌ خواهد شد و ممکن است رتبه‌ی فیلم‌ها در جدول جابه‌جا شود.
 • بعضی فیلم‌ها مربوطند به سال ۲۰۱۷ ولی امسال دیده شده‌اند (به‌ویژه در جشنواره جهانی فجر).
 • برای فیلم‌هایی که کم‌تر از سه نفر آن‌ها را دیده‌اند رتبه در نظر گرفته نشده.
 • تغییرات جدول با تغییر رنگ مشخص می‌شود. ستاره‌های آبی نمره‌های تازه‌اند و رتبه‌ها و معدل‌های قرمز تغییر کرده‌اند.

Views: 3603

مطالب مرتبط

34 پاسخ

 1. سلام وضوح تصویر خیلی کم هست و اسامی و اعداد به سختی خوانده می شوند. چون جدول به صورت فایل jpg است وقتی صفحه را بزرگ کنیم عکس پیکسل پیکسل می شود. در صورت امکان اصلاح کنید. تشکر

   1. من از طریق لپ تاپ صفحه را باز کرده بودم. به همان دلیل اولی که گفتم در صفحات کوچک تر مثل صفحه موبایل ها که معمولا رزولوشن نمایشگر بالاتری هم دارند بهتر دیده می شود.

 2. یه پادکست برای جمع بندی فیلمای امسال یا بررسی یکی از فیلمای مهم امسال مثل روما برین

 3. «جنگ سرد» و «روما»، از الکی جدی گرفته شده‌های سال.

 4. واقعا ستاره‌ها مضحکه… Phantom Thread یک ستاره، دو ستاره، سه ستاره، دیده نشده!! نقد فیلم ایران همونقدر حالش خوبه و جدیه که سینمامون.

  1. همه‌ی این‌ها یعنی Phantom Thread را دوست دارید؟ تا جایی که رای‌های چهار و چهارونیم را در جدول نادیده می‌گیرید تا نتیجه‌ی خودتان را بگیرید؟ خیلی‌خب فهمیدیم.

   1. همه‌ی اینها یعنی نقد دیمی و سلیقه‌ای نتیجه‌اش می‌شه این جدول و خیلی چیزهای دیگه! و در نهایت هم باید با «هرکس نظر خودش رو داره» بحث رو خاتمه بدیم.

 5. شاید هم یعنی «منتقدی که به فیلم ۵ ستاره ۴ و نیم یا ۴ یا ۳ و نیم ستاره بده اشتباه کرده ولی منتقدی که به فیلم ۵ ستاره ۱ ستاره بده (یا به ۴ ستاره صفر) اشتباهش اونقدر بزرگه که نمیشه جدیش گرفت! و از منتقدی که یکسری فیلم‌ها رو ندیده و نمی‌بینه هم نمی‌شه انتظار بالایی داشت!»
  یا «هرکی فیلم محبوب من را ندیده یا دوست نداره منتقد خوبی نیست!» یا…

  -:-:-:-

  یاد یکی از نظرسنجی‌های ماهنامه‌ها که احتمالا فیلم بود افتادم: یک بازیگر برای بازی توی یک فیلم هم بهترین بازیگر سال ایران شد هم بدترین!
  مشخصا حال و روز نقد فیلم هنوز هم مثل اون موقع خیلی خوبه.

  1. خواهشا دقت بفرمایید:
   Phantom Thread یک ستاره
   پاپ دو و نیم ستاره
   تنگه‌ی ابوغریب دو ستاره

   Phantom Thread دو ستاره
   مغزهای کوچک زنگ‌زده سه و نیم ستاره
   تنگه‌ی ابوغریب سه ستاره

   The Wild Pear Tree دو و نیم ستاره
   مغزهای کوچک زنگ‌زده سه و نیم ستاره
   و…

   1. این هم نکته‌ش ساده‌ست. متر فیلم‌های ایرانی و خارجی برای بسیاری از منتقدان یکی نیست. هر کسی متر خودش را دارد. و مهم‌تر این است که نمی‌دانم برای چه دارم با کسی که حتی اسمش را کامل نمی‌گذارد و در تاریکی نشسته بحث می‌کنم.

   2. من در همه این سال‌ها درباره اغلب فیلم‌هایی که ستاره داده‌ام نقد، تحلیل مفصل و یادداشت نوشته‌ام. درباره «پاپ» و «تنگه‌ ابوقریب» یادداشت نوشته‌ام و در سایتم (بازمانده روز) و پیج اینستاگرام و فیسبوکم قابل دسترس‌اند. درباره بعضی از این فیلم‌ها حتی بیش از یک یادداشت نوشته‌ام و در طول سال سینمایی مرتب به وجوه مختلف‌شان اشاره کرده‌ام. در مورد بعضی از آن‌ها در فیسبوک و اینستاگرام در کامنت‌های زیر پست‌هایم بحث کیفی شده است. وقتی هم به چنین جداول ارزیابی می‌رسم، معیارهای کیفی و استدلال‌های آن نوشته‌ها هم‌ارز می‌شود با تعداد ستاره‌هایی که به فیلم‌ها می‌دهم. به‌این ترتیب این ستاره‌ها در این سال‌ها بین من و خواننده احتمالی‌ام به‌تدریج تبدیل به کد شده است و گاهی حتی یک‌دوم ستاره (کم یا زیاد) هم برای‌مان بامعنی است.
    چطور می‌توانید این‌طور بی‌ملاحظه اظهارنظر کنید؟

  2. فیلم پنج ستاره‌ی ذاتی وجود نداره. هر فیلمی به‌ذاته می‌تونه از صفر تا پنج ستاره باشه. درک این نکته‌ی ساده این‌‌قدر سخته؟

   1. اگر تفاوت معناداری برای شما داره (که بعیده اینطور باشه) این هم اسم کامل من و آدرس ایمیل اصلیم

    اما منظور شما رو نمیفهمم: «فیلم پنج ستاره‌ی ذاتی وجود نداره» یعنی چی؟ فیلم چهار ستاره‌ی ذاتی هم وجود نداره؟ این تفاوتش با ارزش‌گذاری دیمی و دلبخواهی چیه؟

    آیا منظورتون اینه که پنج ستاره ویژگی خاصی داره که گرچه ممکنه فیلم چهار ستاره‌ی ذاتی داشته باشیم ولی پنج ستاره‌ی ذاتی نداریم (در این صورت البته بحث عوض شده چون مشکل من فقط با کم ستاره دادن به فیلم‌های پنج ستاره نبود).

    «هر فیلمی به‌ذاته می‌تونه از صفر تا پنج ستاره باشه» کار رو بدتر می‌کنه. منظور چیه؟ یعنی من می‌تونم بگم درخت گلابی وحشی چهار ستاره ست و شما بگید ۲ و نیم و هر دو درست بگیم؟ یا یعنی این فیلم می‌تونه امروز دو و نیم ستاره باشه و ده سال بعد سه ستاره و ده سال بعدش یک ستاره؟ یا…

    1. فکر می‌کنم درباره‌ی بدیهیات حرف می‌زنیم. طبیعی‌ست که هر کسی حق دارد به هر فیلمی هر ستاره‌ای بدهد. هر کسی هم حق دارد آن را بپذیرد یا نه. این خاصیت جدول ارزش‌گذاری در همه جای دنیاست. فیلم پنج‌ستاره یعنی چی؟ فیلم پنج‌ستاره از نظر شما ممکن است از نظر من بی‌ارزش باشد و بالعکس. طبیعی‌ست که هر کس نظر خودش را دارد.

     1. فکر می‌کردم در مورد حق داشتن و نداشتن صحبت نمی‌کنیم. بله، بدیهیه که هرکس می‌تونه باور داشته باشه ۲+۲=۵ ولی در این صورت دچار اشتباهه! سوال اینه که ارزشگذاری فیلم امری نسبی و ذهنی و صرفا سلیقه‌ایه یا نه؟ اگر بله اونوقت اصلا چه نیازی به نقد فیلم و منتقد هست؟

     2. هنر ریاضیات نیست. منتقد هم کارش تصحیح دیکته نیست. منتقد متر و معیارهایش را در نوشته‌هایش مطرح می‌کند و جدول ارزش‌گذاری انعکاسی‌ست از نگاه او. منتقدان مختلف نگاه‌ها و معیارهای مختلفی دارند و ستاره‌هاشان با هم فرق دارد. مخاطب هم نگاه خودش را با نگاه آن‌ها مقایسه می‌کند و معمولا کسی را که به نگاه خودش نزدیک‌تر است تعقیب می‌کند. اصل نوشته‌هاست. جدول ارزش‌گذاری حاشیه‌ای‌ست بر اصل.

 6. سلام جناب اسلامی.
  دو درخواست.

  1- اینکه نوشتید جدول‌ها آپدیت می‌شود، آیا نمرات و فیلم‌های جدید را اطلاع‌رسانی می‌کنید؟ مثلا زیر جدول بنویسید: «تاریخ 1397/11/1 نمره هما توسلی به فیلم Western اضافه شد» یا حداقل تاریخ آخرین آپدیت را کنار جدول بیاورید که هر بار جدول تغییری کرد، از طریق آن متوجه بشویم و بعد به دنبال نمرات باشیم.

  2- دو فیلم نوجوانانه‌ی «لیدی برد» و «کلاس هشتم» که نمرات بالای منتقدان آمریکایی را داشتند (به ترتیب 94% و 90% متاکریتیک) و اولی جوایز زیادی هم گرفت، جایشان در این جدول خالیست. اولی را می‌دانم چند نفر دیده‌اند و نظر آقای فرشباف هم درباره‌اش مثبت بود.

  با تشکر از زحمات‌تان

  1. بعید می‌دانم کسی نظرش را عوض کند. منظور پر شدن جاهای خالی بود.
   بعضی فیلم‌ها هم ممکن است جا مانده باشد. اتفاقا “لیدی برد” را خودم هم دیده‌ام ولی تصورم این بود که مال پارسال است.

 7. منظور من هم تغییر دادن نمره‌ها نبود. منظورم همان پر شدن خانه‌های خالی یا اضافه شدن فیلم‌های جدید بود. مثلا خانم توسلی الان به فیلم «وسترن» نمره‌ای نداده، پیشنهاد من این بود که اگر نمره دادند، با رنگ دیگری درج شود تا هر بار که صفحه را چک می‌کنیم راحت‌تر نمرات جدید را ببینیم. یا حداقل تاریخ آخرین آپدیت در کنار جدول بیاید که متوجه شویم که نمراتی به جدول اضافه شده.

  درباره فیلم‌های جا مانده من بعضی آثار که بیشتر در تاپ تن منتقدهای آمریکایی بوده و یا سر و صدای بیشتری داشته‌اند را می‌نویسم که هر کدام را صلاح دانستید به جدول اضافه کنید:

  Eight Grade
  If Beale Street Could Talk *
  Black Panther
  A Star is Born
  Widows *
  Can You Ever Forgive Me? *

  آن‌ها که ستاره دارند هنوز نسخه‌ای ازشان در نت موجود نیست.
  ضمنا فیلم اورسن ولز هم که امسال منتشر شد چند ماهی است در اینترنت موجود است.

  درباره «لیدی برد» هم بله فیلم برای سال گذشته بود، اما چون دیر آمد احساس کردم که مثل «رشته خیال» ممکن است بشود درجش کرد. کلا فیلم‌هایی که در جدول سال گذشته مجله «24» نبودند یا جاهای خالی زیاد داشتند شاید بشود به این جدول اضافه شوند. از جمله چند فیلم غیر انگلیسی زبان مثل A Fantastic Woman محصول شیلی که اسکار خارجی زبان را برد، Happy End‌ (هانه‌که) و The Insult محصول لبنان.

 8. آقای اسلامی ممنونم از اینکه نظر منتقدان را در یک جا جمع کردید.
  من فکر میکنم اگر کسی سینما برایش جدی باشد منتقدی که سلیقه اش به سلیقه او نزدیک است را هم ( البته با خواندن نقدهای مفصل ) پیدا کرده و این جداول کمک میکنند فیلمی را برای دیدن انتخاب کنیم که به احتمال زیاد مورد علاقه مان نیز هست. بنابراین به نظرم کارکرد ستاره دهی بیشتر راهنمایی برای دیدن و انتخاب فیلم است با اعتمادی که از پس سالها پیگیری نقدهای منتقد مورد علاقه مان ایجاد شده و اینکه دوستان نباید ستاره دهی به فیلم را بدون درک از سلیقه و نظر منتقد و بدون داشتن سابقه خواندن نقد های منقد از فیلمهای قبلی و مشابه ملاک برای تحلیل و قضاوت قرار دهند.

 9. جناب اسلامی، برای ما که از لپ تاپ استفاده می کنیم کیفیت تصویر به شدت پایین هست و نمیشه جزئیات جدول رو خوند . اگر مقدور هست عکس با کیفیت تری جایگزین کنید . ممنونم

 10. جناب اسلامي جاي فيلم transit (پتزولد) تو جدول خاليه.

 11. سلام. فکر می کنم فیلم suspiria قابل اضافه کردن به این لیست باشه.

 12. بالاخره فیلم long day’s journey into night را دیدم اما خیلی ناامید شدم. چندان متوجه فیلم هم نشدم. چند بار خوابم برد. فکر نمی کنم اگر یک بار دیگر ببینم (که حتما این کار را خواهم کرد) باز هم فرقی کند. ای کاش یک توضیحی در مورد فیلم می دادید.

You cannot copy content of this page